i

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci nabídek a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu projevujete souhlas.

Stříbro

Ryzost stříbrných slitin

Na výrobu stříbrných šperků by bylo ryzí stříbro příliš měkké (2 ½ stupeň Mohsovy škály) – šperky by se nošením snadno deformovaly.  Nejpoužívanější slitinu stříbra AG 925/1000, která se také nazývá sterlig silver, tvoří 92,5 % ryzího stříbra a 7,5 % mědi a jiných kovů.Stříbrné šperky těžší než 3 gramy/kus musí být v České republice označeny puncovní značkou. Tato slitina má puncovní značku

Používání slitin drahých kovů namísto ryzího kovu zlepší vlastnosti šperků pro uživatele, hlavně jeho tvrdost a pevnost.  Nemění se však sklon k oxidování stříbra – slitina AG925/1000 se na povrchu pokrývá matnou vrstvou stejně tak jako ryzí stříbro. Rovněž může vlivem působení sloučenin síry na povrchu černat. Těmto negativním vlastnostem zabrání speciální  povrchová úprava stříbra – rhodiování.

Povrchové úpravy stříbra

Leštěné stříbro AG925/1000 může být povrchově galvanizované ryzím stříbrem pro vyšší lesk. Tato úprava je nejnáročnější na udržování pěkného vzhledu. Působením oxydace stříbro matovatí, někdy jeho krásná stříbrná barva nabíhá dožluta a musí se proto důkladně a často leštit. Stříbrným šperkům také prospívá, když se často nosí.

Matné stříbro AG925/1000 je záměrně jako matné vyrobeno. Mat se vytváří mechanicky (zpravidla pískování) nebo chemicky. Čistění šperků s matovaným povrchem je náročnější – musí se použít guma nebo mýdlový roztok a jemný kartáček. Důležité je šperky nakonec důkladně opláchnout čistou vodou a vysušit.

Starostříbro se vytváří působením chemické sloučeniny polysulfidu sodného (tzv. sirná játra) na šperk vyrobený z AG925/1000. Chemickou cestou povrch šperku zčerná a na vystouplých místech se černá odstraní v soudku s ocelovými kuličkami. Tím vynikne reliéf šperku. Úprava se používá často u přívěsků a prstenů se starodávnou tématikou. 

Rhodiované stříbroAG925/1000 je na povrchu pokryté rhodiem, chemicky velmi odolným kovem, který je tvrdší než stříbro (6 stupeň Mohsovy stupnice) a je velmi drahé. Rhodium se na očištěné stříbro nanáší galvanizací. Vynikající vlastnosti rhodia tak podstatně zlepšují vlastnosti stříbrných šperků pro uživatele – šperky neoxidují, nečernají, dlouhodobě si uchovávají vysoký lesk a jsou odolnější proti poškrábání.  Rhodiované šperky se při mechanickém poškození nebo změně velikosti musí svařovat na klenotnickém laseru, protože by se běžným pájením rhodium na povrchu celého šperku poškodilo.

Zlacené stříbro– používá se pro zásadní změnu barvy šperku. Galvanicky se stříbrný šperk pokrývá žlutým nebo růžovým zlatem. Při ošoupání vrstvy zlata je vidět stříbro s jeho odlišnou barvou, alezlacení je možné obnovit ve specializovaných klenotnických opravnách.

Ruthenium dioxide modro-černé barvy se na povrch stříbrného šperku nanáší galvanizací. Šperk se tímto zásahem zcela přemění a vyvolává dojem starobylosti. U šperků s touto úpravou je nutné dávat pozor na vrypy a mechanické poškození povrchu. Kontrast černé se stříbrným základem šperku je ihned zdaleka patrný.

Jak o stříbrné šperky pečujeme

  •   Při domácích pracech, sportu, mytí  a na spaní šperky nekompromisně snímáme. Nechceme je totiž mít zdeformované, přetržené, nalomené, špinavé.
  •  Své šperky chráníme před chemickými látkami jako je chlór v bazénu nebo v čisticích prostředcích, sloučeniny síry  v některých minerálních pramenech a lázních. Nestříkáme parfémy přímo na šperky. A to proto, že na špercích nechceme mít skvrny nebo matný povrch místo lesku.
  • Když šperky nepoužíváme, jsou uložené v suchu a tmě, jednotlivě zabalené, aby se o sebe neodíraly. Před uložením do sáčku (nejlépe textilního) je přeleštíme, aby na nich nezůstala nečistota a zbytky potu. Nechceme, aby šperky během svého odpočinku zčernaly, zmatovatěly, nebo aby se na nich usazoval prach.
  •  O své šperky pravidelně pečujeme, stříbro leštíme, zbavujeme nečistot, kontrolujeme kameny a kameny na spodní straně čistíme, pokud je to v našich silách. S čistěním šperků však neexperimentujte, využíváme jen neinvazivní a jemné metody, pro zásadnější zákrok zvolíme dobrou klenotnickou opravnu.

Přihlaste se k odběru novinek
nebo